Eko zakupy w sieci branżowej

 


Praktyki zakupowe mają bardzo duże znaczenie w kontekście oddziaływania organizacji na środowisko. Jeśli dany podmiot zdecyduje się wdrożyć odpowiedzialne zakupy, czyli takie, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne, osoby odpowiedzialne za politykę środowiskową będą musiały się przede wszystkim zastanowić w jakich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa można być eko i jakiego rodzaju zakupy będą wchodziły w grę. Warto sprawdzić jakie obecnie są w PES prowadzone działania proekologiczne, bowiem może się okazać, że wiele inicjatyw już jest podejmowanych. Przydatna może być ankieta, zawierająca pytania dotycząca zużycia energii, wody, papieru, segregacji odpadów, standardów wyboru dostawców, transportu czy przyzwyczajeń pracowników. Analiza wyników pozwoli określić zakres działań prośrodowiskowych w ramach polityki zakupów. Standardowo w przypadku biur przedsiębiorstw usługowych będziemy mieli do czynienia z zakupem: energii, wody, papieru, różnego typu urządzeń, materiałów eksploatacyjnych (w tym środków czystości), środków transportu i elementów z nim związanych.

 

Przygotowując politykę zakupów w PES trzeba odpowiedzieć na wiele pytań:

 

o    Gdzie powinniśmy zakupić dany produkt/usługę by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko?

o    Czy materiały, z których wykonany jest dany produkt są bezpieczne dla środowiska?

o    Czy na pewno potrzebujemy danego produktu/usługi? A może daną potrzebę możemy zaspokoić w inny sposób?

o    Czy dany sprzęt można wynająć, zamiast go kupować?

o    Czy zakupiony produkt można poddać recyklingowi po zakończeniu jego użytkowania?

o    Czy produkt/usługa ma niezbędne certyfikacje i ekoznakowania?

o    Czy na zakup danego produktu/usługi musimy przeprowadzić przetarg? (Jeśli zakupy w PES muszą być przeprowadzane w ramach przetargów, warto w dokumentacji przetargowej zawrzeć odpowiednie wymagania środowiskowe względem oferentów i proponowanych przez nich usług, czy produktów).

o    Jakie działania podjąć, żeby ograniczyć zużycie surowców (wody, energii, papieru, paliwa) i dzięki temu oszczędzić część budżetu?

o    Jak przekonać wszystkich pracowników biura, żeby zechcieli przestrzegać wytycznych środowiskowych?

 

Odpowiedzi na powyższe pytania powinny być punktem wyjścia do przygotowania polityki zakupów w PES z uwzględnieniem aspektów środowiskowych.

 

Czy eko-zakupy opłacają się PES? Choć zawsze pojawiają się wstępne obawy o koszty, organizacje, które wdrożyły programy środowiskowe w swoich biurach, jednoznacznie wskazują na przewagę zalet takiego rozwiązania. Z jednej strony mamy do czynienia z poprawą wizerunku podmiotu, poprawą warunków pracy, zmniejszeniem negatywnego oddziaływania na środowisko, często ze wzrostem zadowolenia pracowników z pracy, z drugiej – ekologiczne biuro pozwala na zaoszczędzenie sporej części budżetu przeznaczonego na jego utrzymanie.

 

Gro działań w zakresie eko-zakupów wiąże się z ograniczeniem zużycia wody, prądu, gazu, materiałów eksploatacyjnych – co w sposób bezpośredni przekłada się na oszczędności. Oczywiście nie wszystkie kupowane eko-produkty będą tańsze od ich standardowych odpowiedników – wręcz odwrotnie – niestety są one nieznacznie droższe. Jednak wraz ze wzrostem popytu na takie produkty – spada ich cena, więc możliwości będzie coraz więcej, a moda na bycie eko jest osadzona na solidnych podstawach różnego typu regulacji unijnych i krajowych, dzięki czemu możemy mieć pewność, że szybko nie przeminie.

 

Niewątpliwym kosztem będzie natomiast konieczność poniesienia znacznych nakładów pracy na przygotowanie polityki środowiskowej i jej wdrożenie (w tym polityki zakupów) a następnie prowadzenie stałego monitoringu osiąganych wskaźników i rezultatów.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Projekt grantowy „Skalowanie innowacji społecznej Opieka domowa na terenach wiejskich"

Ekomarketing w sieci branżowej

Struktura rynku dań gotowych w branży spożywczej